T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ADIYAMAN HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


Seyrüsefer Hizmetleri

Hava Trafik Kontrol Birimi

      Meydan Kontrol Hizmeti:  Uçakların emniyetli bir şekilde iniş- kalkış yapmasının sağlandığı ve uçuşun ilk ve son evreleri olarak tanımlayabileceğimiz aşamalarda verilen hava trafik hizmetlerini kapsamaktadır.

 Bu tanım kapsamında;

    Adıyaman Havalimanı’nda sadece Meydan Kontrol Hizmeti verilmekte olup; yaklaşma kontrol hizmeti Erhaç Yaklaşma Kontrol (7. Ana Jet Üs Komutanlığı) tarafından sağlanmaktadır. Türkiye genelinde saha kontrol hizmeti İstanbul ve Ankara’da mevcut olan radar merkezleri ( ACC ) tarafından sunulmaktadır.

        Adıyaman Havalimanı Hava Trafik Ünitesi sorumluluk alanı (CTR) 10 mil yarıçaplı ve 10000 (on bin) feet yüksekliğindeki hava sahasını kapsamaktadır.

       Bu görev toplam 5 hava trafik kontrolörü tarafından yerine getirilmektedir. Tüm hava trafik kontrolörlerimiz meydan kontrol ve yaklaşma kontrol derecelerine sahiptirler.

     Adıyaman Havalimanı pist genişletme çalışmaları nedeniyle geçici olarak uçak trafiğine kapalıdır. Ancak Hava ambulans ve diğer helikopter trafikleri için Apron faal tutulmakta olup, Meydan Kontrol Kulesi olarak bu helikopter trafiklerine ve  Hava sahasından geçiş yapan diğer trafiklere hizmet sunulmaktadır. Havalimanı hava sahamız özellikle Erhaç ve Diyarbakır üs birliklerine ait hava araçlarınca yoğun olarak kullanılmaktadır.

      Adıyaman Havalimanı VOR/DME ve NDB hava seyrüsefer yardımcı cihazları ile teçhiz edilmiştir.

        Adıyaman Meydan Kontrol Kulesinde 119.050 Mhz ve 121.580 Mhz frekansları hava trafiğine hizmet vermek için kullanılmaktadır. Emergency frekansımız 121.5 olup; arama kurtarma frekansı 123.1’dir. Meteorolojik bilgiler hava trafiğine Hava Trafik personeli tarafından verilmektedir

​         Meydan Kontrol Kulesinde bir adet uçuş bilgi ve takip sistemi (Avitech), bir adet anlık rüzgâr göstergesi, bir adet ALDIS lambası bulunmaktadır. Adıyaman Havalimanı yeni Hava Trafik Kontrol Kulesi Haziran 2011 tarihinde hizmete açılmıştır.

AIM Ünitesi 

       Adıyaman Havalimanında uçuşların etkin ve emniyetli bir şekilde yürütülebilmesi için havacılık verilerini, uluslararası standartlarda uçuşlardan önce toparlamak, kullanılır hale getirmek ve ilgili tüm sivil havacılık kuruluş yada havayolu şirketlerine zamanında gönderme görevi Hava Seyrüsefer Müdürlüğü AIM ünitesi tarafından yerine getirilmektedir.

        Havalimanımızda Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) Biriminin yürüttüğü ana görevler konu başlıklarıyla aşağıdadır;

1.   Havacılık bilgilerini yayınlama, 
2.   Uçuş müsaadelerini takip etme 
3. Uçak işletme ruhsat, uçak tescil, uçuşa açma/kapama ve pilotlara yönelik uygulamaların takibi ve yürütülmesi, 
4.   NOTAM (Havacılara Uyarı) işlemleri, 
5.   Uçuş planlarının takibi, denetimi ve dağıtımı,  
6. Genel Müdürlük tarafından yayınlanan AIP (Havacılık Enformasyon Yayını) ve değişikliklerinin (AMDT) güncellenmesi, 
7.  Türk hava sahasında icra edilen tüm askeri faaliyetlerin takibi,  
8.  Uçak şirketlerinin uçuş tarifelerinin izlenmesi ve slota uymalarını sağlamak,  
9.  Havacılık verileri konusundaki global projeleri takibi.

10. Adıyaman  Havalimanı AIM Ünitesinde   2 AIM memuru, 2 Stajyer AIM Memuru bulunmaktadır.

11. AIM Ünitesinde 1 adet AFTN istasyonunun bağlı bulunduğu bilgisayar, bir adet EAD sisteminin bulunduğu bilgisayar ve bir adet uçuş bilgi ve takip sistemi  ve uçuş takibinin daha verimli yapılabilmesi için kullanılan  tescil sorgulama sisteminin bulunduğu bilgisayar bulunmaktadır.

12. Adıyaman Havalimanı AIM Ünitesi tarafından aylık ortalama   uçuş takip sisteminden girilen trafik sayısı 90-120 adet ve AFTN-TCP istasyonundan işlem yapılan aylık mesaj sayısı 5000-6000 adettir.

 


  ​
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü